Back to top

„Dunaszerdahely a magyar őstörténetkutatás Betlehemje”

Publikálva: 2019, március 25 - 09:32
Tizenkilencedik alkalommal szervezte meg a dunaszerdahelyi Vámbéry Polgári Társulás tavaszi rendezvényét, a könyvbemutatóval, földrajzversennyel és ünnepi koszorúzással egybekötött Vámbéry Napokat március 21–22-én városunkban.
„Dunaszerdahely a magyar őstörténetkutatás Betlehemje”

A kétnapos rendezvényt a Letűnt dicsőségének viszaverődő fénye című konferenciakötet bemutatásával kezdték. A tanulmánykötetet, amely a XIV. Nemzetközi Vámbéry-konferencia előadásait tartalmazza jeles szerzők tollából, Madaras László régészprofesszor ismertette, míg az estet a Vámbéry Tudományos Kollégium elnöke, Dobrovits Mihály moderálta.

Másnap reggel a jeles Kelet-kutatóról elnevezett földrajzverseny országos döntőjére került sor – a tíz csapat részvételével megrendezett vetélkedőt Tóth Tibor vezette, míg a zsűriben ő, illetve a Vámbéry Ármin Alapiskolából Domonkos Tímea igazgatóhelyettes, illetve Fibi Sándor, a szervező polgári társulás választmányának tagja foglalt helyet.

Délután pedig a 2018-ban ünnepi keretek között felavatott, köztéri Vámbéry-szobornál tartottak koszorúzást.

Elsőként dr. Hájos Zoltán szólt a megemlékezésen.

„Minden évben megemlékezünk Dunaszerdahelyen Vámbéry Árminról, a tudósról, a nyelvészről és diplomatáról, aki noha nem itt született, mégis szerdahelyinek vallotta magát. Mi pedig méltán vagyunk büszkék rá – hiszen szorgalma, kitartása, tehetsége a mai napig követendő példa mindannyiunk, minden dunaszerdahelyi számára” – fogalmazott városunk polgármestere. 

Köszöntője után Hóvári János nagykövet, turkológus, történész mondott ünnepi beszédet.

„Itt mindenki előtt közismert, hogy Vámbéry Ármin szülővárosának Dunaszerdahelyt tekintette” – jelezte Hóvári. – „Itt cseperedett fel, alapfokú iskoláit itt végezte, s az a gondolat is itt született meg a fejében, hogy a magyarság őseivel kell foglalkoznia.”

Felidézve Vámbéry szavait Hóvári rámutatott, hogy „aligha kétséges, hogy Vámbéry Ármin magyar őstörténeti útja a kistejedi kukoricaföldön kezdődött, s vele az a gazdag tudományos élet is, ami a magyar őstörténetkutatás több, mint 150 éves teljesítménye, amely napjainkban is fontos témája a magyar közbeszédnek és tárgya újabb és újabb kutatásoknak. Dunaszerdahely a magyar őstörténetkutatás Betlehemje.”

Az egybegyűlteket végül Zsoldos Péter, az Arab-félsziget volt szlovákiai nagykövete is köszöntötte, amelyet követően a résztvevők megkoszorúzták Vámbéry ülőszobrát.

Ezt már olvasta?

Címkék: Vámbéry-napok
Cookies