Back to top

Diktatúrák szorításában

Publikálva: 2022, február 25 - 14:35
A dunaszerdahelyi Neratovicei téri Magán Szakközépiskola diákjai A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapján, február 25-én Karaffa Attila előadását hallgathatták meg az iskola előadótermében, ügyelve természetesen az érvényben lévő járványszabályokra. Karaffa Attila a Pázmaneum Polgári Társulás elnökeként látogatott el az iskolába –, a társulás által e jeles napra szervezett programsorozat keretén belül.
Diktatúrák szorításában

Előadásában nem is annyira a kommunizmus áldozataira koncentrált. Sokkal inkább arra, hogy bemutassa a diktatúrák működésmódját, aminek eleve természete az ellenséggyártás, az üldözés és az egyoldalú propaganda. A diákok történelmi áttekintést is kaptak, a marxi gyökerektől a Tanácsköztársaságon és 1956-on át a Kádár-rezsimig tartott a tabló. A kommunizmus áldozatai közül Esterházy János kapott önálló blokkot. Mindszenty Józseffel kapcsolatban pedig módja volt az előadónak kifejteni a diktatúrák egyházellenes magatartását. Diktatúrákat mondunk, hiszen a 20. századi kommunizmus az előadás során a fasiszta/náci diktatúrákkal került összevetésre, hiszen alapmechanizmusaik tekintetében egy tőről fakadnak. 

Az előadó mögötti monitoron archív felvételek forogtak. Ezek közt talán a legérdekesebbek azok voltak, amelyek városunk, Dunaszerdahely 1948 utáni, a 70-es években kicsúcsosodó szocreál átépítését tették láthatóvá. A háború előtti patinás épületek helyén létre jövő panelrengeteg elburjánzását dokumentáló képek máig groteszk látványt nyújtanak. 

Karaffa az előadás végén fontos üzenetet fogalmazott meg: véleményünk kialakításánál, akár történelmi kérdésekről, mindig több forrást vizsgáljunk meg. Hiszen az egyoldalú gondolkodásnak ez volna az igazi ellenszere.

A Neratovicei téri szakközépiskolában egyébként rendszeresen megemlékeznek a nemzeti történelem fontos eseményeiről, leginkább rendhagyó történelemórák keretében. Több esetben, különböző pályázatoknak köszönhetően, a magyarországi testvériskolákkal (Szentendre, Veszprém, Tatabánya) közösen látogatják meg az iskola diákjai a történelmi emlékhelyeket, itthon vagy az anyaországban. Jártak már Budapesten a Terror Háza Múzeumban és Auschwitzban is. Egy dunaszerdahelyi holokauszt-túlélővel készült felkavaró videójuk, melyet egy magyarországi történelmi versenyre készítettek, eljutott egészen a dachaui megemlékezésig. 

Karaffa előadásának különös, szomorú aktualitást adott, hogy második napja folyik Oroszország Ukrajna elleni példátlan inváziója. Egy olyan országé, ahol a hatalom a kommunista diktatúrákat megszégyenítő módon korlátozza a szólásszabadságot és az információ szabad áramlását, ahol újságírókat zárnak börtönbe és háborúellenes tüntetőket tartóztatnak le tucatjával. Az 1956-os orosz/szovjet tankok, amelyek az előadó mögötti monitoron is feltűnetek, most Ukrajna földjét szántják fel. A diktatúrák árnyai máig kísértenek. Ezért sem szabad feledni a (közel)múltat. 

- gly-    

Ezt már olvasta?

Cookies