Back to top

Minden egy helyen - online színház, múzeum, koncert, könyvek

Publikálva: 2020, május 8 - 08:03
Nem könnyű elviselni a bezártságot járvány idején, akár egyedül töltjük mindennapjainkat, akár a családunkkal, de reméljük, ennek a már így is hosszantartó rémálomnak hamarosan vége szakad. Annak, aki már csillapíthatatlan éhséget érez a kultúra iránt a nosalty.hu oldal összegyűjtött pár oldalt és csoportot, amelyen keresztül akár papucsban és köpenyben megnézhet egy tárlatot, színházi közvetítést, filmet, hallgathat zenét és könyvet is lapozhat, természetesen virtuálisan, amíg erre nincs személyesen lehetőség.
Minden egy helyen - online színház, múzeum, koncert, könyvek

1. Színházak, koncertek, filmek

Az Élő közvetítések koronavírus idején Facebook-csoportnak pár nap alatt 75 ezer tagja lett, jelenleg 110 ezer tagot számol. Bárki feltöltheti az operaházak, színházak, különböző koncertek, megnyitók, de akár sportesemények élő közvetítését, amit a világ minden tájáról ingyenesen elérhetővé tesznek az intézmények vezetői. A csoport szabályainak megfelelően csak fel kell tüntetni pár adatot, és máris létrejöhet a közösségi „mozizás” élménye. A Müpa Budapest oldalán számos régi felvételt elérhetővé tettek, és ingyenesen nézhetnek filmeket is, köszönhetően a Filmarchívumnak és a Mafab.hu-nak, ahol 100 film közül válogathatunk. A színházba járó közönség se csüggedjen, a Vígszínház, a Katona József színház egyes előadásait is elérhetővé tették már online.

Kövessék figyelmesen a színházak Facebook-oldalait a friss információkért!online

2. Múzeumlátogatás

A hellogigles.com oldalon összegyűjtöttek 12 híres múzeumot a világból, ahol izgalmas virtuális tárlatvezetésen illetve  gyűjteménymustrán vehetünk részt az ágyból, vagy a kanapén pihenve. Ezúttal jegyet sem kell váltanunk hozzá, hogy a Guggenheim Múzeum vagy a British Museum tereiben barangoljunk. Itthon pedig a Magyar Nemzeti Galéria Változatok a realizmusra – Munkácsytól Mednyánszkyig című kiállítás érhető el online. Az Art Basel Hong Kong ugyan sajnálatos módon szintén elmarad, de online 2000 alkotást nézhetünk meg a világhálón.

A múzeumi kiadványokat is több intézmény elérhetővé tette, közöttük a Metropolitan Museum of Art és a New York-i Guggenheim Múzeum katalógusai is ingyenesen elérhetők.

3. Könyvek

Az irodalom és a költészet se hiányozzanak az életünkből, ha nem muszáj, ráadásul remekül el lehet velük hosszabb távon is ütni az időt. Végre előkerülhetnek a régről már elfeledett, vagy rosszabb esetben mindig elodázott kötelező olvasmányok, klasszikusok. Ha kifogytunk a kézzel fogható változatokból, van remény! A papageno.hu remekül összegyűjtötte, hol olvashatunk ingyenesen könyveket a ránk váró hetekben, de az Arcanum jóvoltából a tudományos és szakfolyóiratok, heti- és napilapok, valamint lexikonok és tematikus könyvgyűjtemények legjava is elérhető ingyenesen. A Digitális Irodalmi Akadémia és a Magyar Elektronikus Könyvtár tartalmai is hozzáférhetők. Bíró Kriszta és Fullajtár Andrea színésznők pedig kötelező olvasmányok felolvasásával segítik az iskolai tanulókat és a digitális oktatást az Online otthonoktatás Facebook-csoportban, a kezdeményezéshez már más színházak is jelezték, hogy örömmel csatlakoznak. Farkasházi Réka élőben jelentkezik meseolvasással minden nap, a gyerekek nagy örömére, ahogy ezt városunkban Gasparik Kriszta Maja tette a legnehezebb időszakban.

Hasznos és unaloműző, a pánikolás helyett remek programokat nyújtó Facebook-csoportok alakultak folyamatosan, ilyen a Karantén Klub is. Régebben működik már, de szintén izgalmas és hasznos a közösségi olvasás élményét is nyújtó Analóg Olvasó Mozgalom, ahol könyvekről beszélgethet másokkal, kérdéseket tehet fel, és egy remek csapat része lehet, ahol biztosan nem marad könyves ajánlat nélkül.

Ne feledjük, online tér nélkül is számos módon kihasználhatjuk az időt, a társasjátékok például a jókedvet és az elfoglaltságot egyszerre jelentik a család, együtt lakó barátok, párok számára.

A kezdeményezés és az összefogás példás, mind a színházak, mind a múzeumok, és a magánemberek ötleteit illetően, ráadásul azért is ajánljuk, hogy böngésszenek ezek között, hogy ne csak a negatív hírekről szóljanak a napok, legyünk pozitívak, ne zárjuk ki az életünkből a jó dolgokat.

Ezt már olvasta?

Címkék: online kultúra
Cookies