Back to top

Édesapám naplója 10.: 1986 – Brazilverésen át a magyar foci Mohácsáig, és azon is túl!

Publikálva: 2019, október 25 - 13:34
1986-ban egyetlen nap alatt dőlt romba egy nemzet labdarúgásba vetett hite. Egy mexikói város, Irapuato lett a magyar foci Mohácsa, s mint utólag kiderült, ebből a traumából hosszú évtizedekig képtelenek voltunk felocsúdni. Az elvárásokat fokozta, hogy a sikeres vb-kvalifikáció (első európai csapatként jutottak ki) utáni felkészülési mérkőzéseken gólt sem kapott a Mezey-legénység, és mind a négy találkozóját megnyerte. Semmi új a nap alatt – mondhatnánk – hiszen a Mundial után annyi tényfeltáró írás jelent meg a magyar foci helyzetéről, mint korábban még soha.
Édesapám naplója 10.: 1986 – Brazilverésen át a magyar foci Mohácsáig, és azon is túl!

Détári Lajost hirdette ki az MLSZ ’85 legjobb magyar labdarúgójának, a döntéshez kétség nem férhetett. Ahhoz már inkább, miért került Nyilasi Tibor mellékvágányra a válogatottban, ami azt eredményezte, hogy „Nyíl” végül Mexikóba sem utazott a kerettel. Sérülésből lábadozva, a bécsi Austria hívása helyett utazni szeretett volna, de Mezey leszállította őt a buszról. Mint utólag kiderült, egy egészséges Nyilasira mindenképpen szüksége lett volna a válogatottnak. Nem ez maradt a legnagyobb rejtély ebben az esztendőben, de előrevetítette, hogy nem minden kóser a csapat háza táján.

Lássuk 1986 eseményeit időrendi sorrendben, januártól decemberig, a brazilveréstől a nullhatig:

Januárban egy luzerni teremtornán állt össze a nemzeti csapat, majd Ázsiába utazott edzőtáborba, ezt követte a brazilok elleni meccs a Népstadionban, majd újabb összetartás az osztrák Alpokban. Több szakember megkérdőjelezte ez utóbbi helyességét, hiszen a hómezőkről egy csapásra a forró mexikói nyárba utazni embert próbáló feladat. A vb után összeesküvés-elméletekből sem volt hiány: tészta-kúra, vérdopping, teljes fizikai kimerültség, vagy a szovjetek által felajánlott barátságos eredmény elutasítása is témát kapott.

Tészta ide, tészta oda, apám szerint a hús hétvégén indokolt, máskor ízletes a granatír, a tojásos tészta, meg a darástészta is. Talán Mezey György a fater téziseibe bukhatott bele? Kötve hiszem!

Az ázsiai túrán négy nap alatt három hivatalos mérkőzést jegyeztünk fel. Kétszer a Kontinens-válogatott, majd Katar csapata volt az ellenfél Dohában. Három győzelem, nyolc rúgott gól lett a mérlegünk. Március 16-án az előző májusi, a hollandok ellen rosszul sikerült selejtező óta először játszhatott hazai pályán a magyar válogatott. Ez a találkozó egyben a vb főpróbájának is beillett, mivel a Mundiálig már nem foglalt le több felkészülési mérkőzést a szövetség. Óriási érdeklődés mellett az ellenfél Brazília válogatottja volt, és az önbizalomtól duzzadó magyarok Détári, Kovács Kálmán és Esterházy góljaival 3:0-ra legyőzték a dél-amerikai futballzsonglőröket. Nem varázslat: „A mérkőzés meglepően egyoldalú volt. A magyar játékosok a meccs után velük mezt cserélő vendégek sárga dresszében parádéztak, a Népstadiont elhagyni nem óhajtó közönség előtt…”

Korán, már április 26-án véget ért az NB1 1985/86-os idénye, ismét a Honvéd lett a bajnok.

Komora Imre lett a klub történetének első edzője, akinek összejött a triplázás. Még az ötvenes években, Puskás idején sem tudott a kispesti csapat egymást követő három idényben az élen végezni! A „katonákat” három vidéki csapat üldözte: ezüstérmes lett a Pécsi MSC, míg a dobogó harmadik fokán a Rába ETO végzett, negyediknek pedig a Zalaegerszeg futott be. A Népköztársaság Kupa döntője is bekerült a történelemkönyvekbe, ugyanis először dőlt el tizenegyespárbajban a trófea. Azt a Vasas nyerte 5:4-re a Ferencvárossal szemben, így a zöld-fehérek – mivel csak ötödikek lettek a bajnokságban – lemaradtak az európai kupaszereplésről. A Mundial – várás felfokozott hangulatában befejeződő bajnokság néhány mérkőzésének eredménye ismét bundagyanúba keveredett…

A magyar válogatott elutazott Mexikóba, és Leon városa mellett ütött tanyát, ahol a küldöttség mindennapjait rendőrök és biztonsági őrök vigyázták.

Bögi Róbert sorozatának befejező részét a Klikk Out oldalán olvashatják ITT.

Ezt már olvasta?

Cookies